Proporzec dla Szkoły Technicznej im. Dywizjonu 303 BZDZ w Chojnicach – ogromne wyróżnienie

blank

W dniu 21.05.2024r. przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd swoim kolegom, którzy 103 lata temu walczyli o polskość Śląska.

W czasie uroczystości Szkoła Techniczna im. Dywizjonu 303 BZDZ w Chojnicach została wyróżniona Proporcem Przechodnim wręczonym przez Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Grzegorza Wawrzynkiewicza. Jest to nagroda za zostanie laureatem ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim pn. „EKSTRAKLASA WOJSKOWA” – zajęcie III miejsca. Tylko trzy szkoły z całej Polski otrzymały to wyróżnienie. Naszą Szkołę reprezentowali kadeci klasy 1A i 2A OPW wraz z drużyną, która to trofeum wywalczyła tj.:

– kapitan drużyny
senior kadet Patryk Leszczyński

– członkowie
st. kadet Bartosz Nakielski
st. kadet Jakub Całczyński

– opiekun-koordynator
st. chor. szt. Mirosław Nowakowski

Święto to obchodzone jest na pamiątkę wydarzeń związanych z III Powstaniem Śląskim. Kadeci z całej Polski, którzy chcieli być żołnierzami, wówczas w porywie i chęci przyłączenia tej części Górnego Śląska do Polski, zjechali ochotniczo w okolice Góry św. Anny, ponieważ tu toczyły się zaciekłe bitwy i jeden z tych kadetów – Karol Chodkiewicz – został śmiertelnie ranny pod nieodległą Oleszką.

Dzień Kadeta został ustanowiony przez marszałka Józefa Piłsudskiego jako uhonorowanie kadetów, którzy brali udział w walkach w ramach III Powstania Śląskiego.

W trakcie uroczystości odczytano list wicepremiera – ministra obrony narodowej, złożono kwiaty przed Pomnikiem Czynu Powstańczego, a kadeci zaprezentowali pokaz musztry z użyciem broni.

Relacja z uroczystości – TVP Opole

Tekst: M. Nowakowski

blank

blank

blank

blank

blank

blank

Data publikacji: 27-05-2024