Wizyta uczniów szkoły mundurowej

8.12.2016 | Aktualności

6 grudnia grupa uczniów z Technikum Mundurowego z klas o profilu służba więzienna zwiedziła Areszt Śledczy w Chojnicach.
Młodzież w trakcie pobytu w areszcie została zapoznana z codzienną pracą funkcjonariuszy wszystkich pionów służby. Wyjaśnione zostały zadania Służby Więziennej. Dział ewidencji przedstawił na czym polega  wykonywanie tymczasowego aresztowania w sposób zabezpieczający prawidłowy tok postępowania karnego o przestępstwo. Dział kwatermistrzowski wyjaśnił co należy rozumieć poprzez  zapewnienie osobom skazanym lub tymczasowo aresztowanym przestrzegania ich praw, a zwłaszcza humanitarnych warunków bytowych, poszanowania godności, opieki zdrowotnej i religijnej. Odwiedzając wychowawców działu penitencjarnego omówione zostały  prowadzone oddziaływania penitencjarne i resocjalizacyjne wobec osób skazanych na karę pozbawienia wolności. Zaprezentowano programy resocjalizacji, w których dotychczas uczestniczyli skazani.
Uczniów zapoznano także z zagadnieniami dotyczącymi zatrudnienia osadzonych. Więźniowie  aktualnie wykonują prace nieodpłatne na rzecz sądu, schroniska dla zwierząt oraz hospicjum.  Największe zainteresowanie osób odwiedzających skupił dział ochrony, który przedstawił zagadnienia związane z humanitarnym traktowaniem osób pozbawionych wolności, ochroną społeczeństwa przed sprawcami przestępstw oraz zapewnieniem w zakładach karnych i aresztach śledczych porządku i bezpieczeństwa.

Dzięki takim wizytom uczniowie mają okazję do poznania specyfiki pracy w Służbie Więziennej i być może w przyszłości do włączenia się w jej szeregi.

Tekst : A. Kruk
Foto: J. Gawron