„POLICJANT W SŁUŻBIE HISTORII”

W ramach ogólnopolskiego konkursu; „Policjanci w służbie historii” organizowanego przez Komendę Główną Policji oraz Instytucji Pamięci Narodowej, uczennice klasy o profilu policyjnym spotkały się z wnukiem policjanta okresu międzywojennego, który opowiedział im o historii Policji Państwowej w powiecie chojnickim.

Uczennice naszej szkoły, Weronika Kalla i Malwina Lemańczyk z klasy pierwszej o  profilu policyjnym,  podjęły się wyzwania jakim jest udział w ogólnopolskim konkursie pod nazwą: „Policjanci w służbie historii”. Celem konkursu było odnalezienie i opisanie miejsca pamięci związanego z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii oraz nagranie filmu prezentującego sylwetkę policjanta, którego postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom. Ponadto uczestnicy musieli zorganizować „żywą lekcji historii” dla swoich rówieśników lub uczniów młodszych.

W pierwszym etapie uczennice zaprosiły pana Jerzego Żmudę – wnuka Tomasza Witczaka, Komendanta Posterunku Policji w Chojnicach. W trakcie spotkania zaproszony gość opowiedział jaki był jego dziadek, w jaki sposób przysłużył się Policji Państwowej oraz kiedy został aresztowany i zamordowany. W trakcie spotkania młodzież mogła zapoznać się z kronikami, zdjęciami upamiętniającymi polskich policjantów.

Zaproszony gość w sposób wzruszający wspominał swojego dziadka i zaapelował do młodych, aby nie zapominali o historii polskich policjantów i upamiętnili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który corocznie jest obchodzony 13 kwietnia.

Tekst: Asp. sztab. Dariusz Piekarski

Data publikacji: 11-06-2021