Aktualności Technikum Mundurowego Chełmno

Studniówkowe szaleństwa

Studniówka to już ostatnie chwile beztroski przed egzaminem dojrzałości. Gorączka przygotowań zaowocowała przepięknym pokazem poloneza w wykonaniu uczniów klasy IV. Gorące, pełne wzruszenia podziękowania, skierowane w stronę dyrekcji i nauczycieli rozpoczęły zabawę, która pozostanie w pamięci na długo… 

Żakinada

Tradycyjnie dzień przed studniówką uczniowie klasy IV zorganizowali żakinadę. Kolorowy korowód przebierańców przeszedł ulicami miasta, a przedstawiciel klasy odebrał klucz od Burmistrza. W odwiedzanych szkołach zabawie towarzyszyły śmiechy i żarty uczniów klas młodszych, którzy z zaangażowaniem śledzili poczynania maturzystów. Było naprawdę wesoło…

Gramy z WOŚP

Tradycją stał się już w naszej szkole udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Również w tym roku chętne wolontariuszki zbierały do puszek datki na zakup sprzętu medycznego  dla szpitali dziecięcych. Wspieramy akcję z całego serca do końca świata i o jeden dzień dłużej!

 

Świąteczny czas

Pomódlmy się w Noc Betlejemską, w Noc Szczęśliwego Rozwiązania, by wszystko się nam rozplątało, węzły, konflikty, powikłania.

Szczęśliwych, spokojnych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia! 

Wycieczka przedmiotowa

Szkoła to nie tylko tradycyjne lekcje. Od czasu do czasu wyjeżdżamy też na wycieczki edukacyjne. 11 grudnia klasa II TL uzupełniała swoją wiedzę na temat wojskowości w Muzeum Artylerii w Toruniu. Zgromadzone eksponaty można było nie tylko oglądać, ale również dotykać, przymierzać, dopasowywać, a nawet podnosić. Wrażenie na uczniach zrobiło wielkie działo, którego zasięg wynosi ok. 40 km! Obejrzeli również wystawę poświęconą stuleciu odzyskania niepodległości.

Następny punkt programu wycieczki to pobyt na lodowisku, które pozwoliło na pogłębianie sprawności fizycznej. Emocje i wrażenia, szczególnie nowicjuszy, trudno opisać słowami. Młodzież kocha takie lekcje w terenie!

W szkole policyjnej

15 listopada klasa I naszego technikum odwiedziła Szkołę Policji w Pile. Policjanci poszczególnych wydziałów poruszali tematy związane m. in. z kryminalistyką, pokazali pomieszczenia szkoły oraz zaprosili na zajęcia. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak przebiega rekrutacja. Być może ktoś z naszych uczniów kiedyś skorzysta?

Wizyta w zakładzie karnym

Dnia 22 listopada uczniowie klas III i IV z profilu policyjnego udali się do Zakładu Karnego w bydgoskim Fordonie. Mieli okazję zobaczyć, jak z praktycznej strony wygląda służba więzienna. Osobiście poznali dyrektora jednostki, majora Marcina Klimczaka, który opowiadał, jak funkcjonuje zakład. Z pomocą funkcjonariuszy i wychowawców więziennych uczniowie z Chełmna przeprowadzali wizytacje w celach oraz przeszukiwania. Było to dla nich stresujące zadanie, lecz doskonale sobie z tym poradzili.

Niestety, z powodu zakazu fotografowania materiału w postaci zdjęć brak.

Nasi w Berlinie

Po raz drugi nasi uczniowie wraz z SP 1 mogli uczestniczyć w dwudniowej wycieczce do Niemiec, podczas której mieli okazję poznać największe atrakcje Berlina – tętniącego życiem miasta z niepowtarzalnymi zabytkami oraz odwiedzić Tropikalną Wyspę – jedyne w swoim rodzaju miejsce rozrywki i wypoczynku w Europie z piaszczystymi plażami, zatoczkami, lagunami.

Podczas wycieczki zwiedzili m. in. Bramę Brandenburską, wieżę telewizyjną przy Alexanderplatz ze słynną obrotową restauracją, Kościół Pamięci, Katedrę Niemiecką, Katedrę Francuską, Uniwersytet Humboldta, Dom Koncertowy Reichstag, barokowy pałac Charlottenburg – rezydencję Hohenzollernów, Berliński Potsdamer Platz, Czerwony Ratusz, Zegar Świata oraz Pomnik Pomordowanych Żydów – monument w sercu Berlina, upamiętniający Holocaust. Po raz kolejny przekonali się, że podróże kształcą.

Epopeja

Nasza szkoła stara się aktywnie uczestniczyć w kulturalnym życiu miasta, dlatego 16 listopada uczniowie wybrali się na przedstawienie pt. Epopeja  przygotowane przez Stowarzyszenie Agrafka. Tematem spektaklu był wpływ polityki na działalność kulturalną ukazany z przymrużeniem oka. Uczniowie dobrze się bawili, podziwiając jednocześnie grę aktorów.

Ku chwale Ojczyzny

Tu wszędzie jest moja ojczyzna, tu każdy kwiat do niej się przyzna,
źdźbło trawy najmniejszej podszepnie mi wiersze.
Tu wszędzie jest moja ojczyzna.

       100 lat oczekiwania na ten Wielki Dzień! I wreszcie nadszedł! Nie ma chyba Polaka, który nie czułby się tak bardzo dumny ze swojej polskości w tym niezwykłym okresie. Również w naszej szkole nie zabrakło gorącej odświętnej atmosfery. Mundury noszone z dumą przez uczniów technikum szczególnie zobowiązują do zachowania postawy patriotycznej na co dzień i od święta. Wszystkie klasy podjęły działania, aby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Pojawiły się więc okolicznościowe gazetki, dekoracje świąteczne, odbył się też konkurs z wiedzy o Polsce wzbogacony śpiewaniem piosenek patriotycznych.

9 listopada o 11.11 cała szkoła w zwartym szyku i pełnym umundurowaniu na rynku miejskim zaśpiewała wraz z innymi szkołami 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Ukoronowaniem tego dnia była wieczornica poetycko – muzyczna Barwy mojej Ojczyzny, która została przygotowana wraz z SP 1 i ChDK-iem przez naszą szkołę. O 16.30 chełmiński kinoteatr zapełnił się zaproszonymi gośćmi, młodzieżą, dziećmi i mieszkańcami miasta. Zaprezentowany program wzruszył niezmiernie widzów i zapewne wielu z nich skłonił do umocnienia silnego związku z Ojczyzną. Zachwytom i gratulacjom nie było końca. Możemy być dumni z naszych utalentowanych uczniów. 

Współczesny patriotyzm pojmujemy inaczej niż kiedyś, dlatego nie uczmy naszych dzieci, że wojna oznacza chwałę i bohaterstwo. Nauczmy je, że prawdziwą chwałą jest zapobieganie wojnie, zaś bohaterami są ludzie, którzy potrafią tego dokonać.