Aktualności Technikum Mundurowego Chełmno

Pieczyska zdobyte!

Zakończył się kolejny obóz szkoleniowy w Pieczyskach, w których wzięli udział uczniowie klas I-III naszej szkoły. Zakres ćwiczeń obejmował czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy na polu walki, naukę maskowania pojazdów i ludzi, naukę rozkładania i składania broni oraz namiotów wojskowych, a także doskonalenie elementów musztry. Słoneczna pogoda sprzyjała działaniom w terenie, a niewielkie zmęczenie nie zniechęciło szkolących się do aktywnego uczestnictwa pod okiem wykwalifikowanej kadry zawodowych żołnierzy. 

Wrażenia z pobytu w Portugalii

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Klasa III, biorąca udział w projekcie Erasmus +, powróciła szczęśliwie do Polski. Pełni emocji uczniowie podzielili się z nami swoimi wrażeniami z pobytu w Portugalii, gdzie mieszkali w kampusie w mieście Barcelos. Miesięczny pobyt polegał przede wszystkim na odbyciu praktyki zawodowej w różnych zakładach pracy. Każda grupa odbywała ją gdzie indziej: niektórzy pracowali w markecie, inni w firmie przetwarzającej owoce. Nie brakowało jednakże atrakcji w postaci wycieczek krajoznawczych, choćby do Porto. Piękne widoki, klimatyczne uliczki i rejs po rzece zrobiły na każdym ogromne wrażenie. Na deser zaś spacer brzegiem oceanu… Miasta Ponte de Lima  oraz Viana do Castelo urzekły młodzież historią i cudownymi widokami. Most budowany przez Rzymian, piękne tematyczne ogrody, sanktuarium na wzgórzu z widokiem na miasto, rzekę i ocean, imponujący zamek w mieście Guimaraes to tylko niektóre z atrakcji. Kapryśna początkowo pogoda z każdym dniem poprawiała się, więc w wolnych chwilach można było korzystać z basenu i cieszyć się słońcem. Ostatni weekend to wycieczka do urokliwej Valence i przejście przez most do miasta Tui w Hiszpanii. Wszystko było niezwykle ciekawe. Ostatni tydzień w pracy upłynął szybko. Cieszy fakt, że każdy miał okazję pracować z bardzo miłymi i pomocnymi ludźmi. Na koniec jeszcze zakupy na wielkim targu w Barcelos, na którym było wszystko: odzież, biżuteria, owoce, ryby, części do samochodu, pamiątki, dywany czy garnitury. Przed samym wyjazdem natomiast miła niespodzianka: wspaniała kolacja i niespodziewany pyszny tort z flagą Polski. W samolocie do Frankfurtu o wschodzie słońca młodzież z nostalgią wspominała swój pobyt w Portugalii. A za rok? Za rok wyjazd do słonecznej Hiszpanii… Kolejna klasa już nie może się doczekać. 

 

Edukacja nie tylko w szkole

„#LOVEPME – Kolekcja miłosnych pocztówek” – taki tytuł nosi wystawa związana tematycznie z Chełmnem – miastem zakochanych. Pierwszego dnia wiosny klasa II miała okazję wybrać się do Muzeum Ziemi Chełmińskiej, by po raz kolejny wziąć udział w atrakcyjnej lekcji prowadzonej przez panią przewodnik. Taka edukacja na pewno zostaje w pamięci na dłużej.

Sukces naukowy naszego ucznia!

W dniach 9-10.02.2019 r. w Toruniu na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbyły się Zawody II Stopnia XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej (zawody okręgowe). W czasie zmagań uczniowie musieli rozwiązać pisemnie prawie 30 zadań z zakresu wielu działów z geografii fizycznej, gospodarczej, politycznej i regionalnej świata oraz Polski. Najlepsi olimpijczycy zaprezentowali się także w części ustnej, rozwiązując quiz geograficzny oraz dokonywali geograficzno – ekonomicznej charakterystyki rzek świata i Polski. Naszą szkołę reprezentował Maciej Słomka, uczeń II klasy, który uzyskał 123 pkt. i 10 miejsce. Dzięki temu bardzo wysokiemu wynikowi zakwalifikował się do Zawodów III Stopnia XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej (ogólnopolski finał). Finałowa część odbędzie się w dniach 11 – 14 kwietnia 2019 r. Gospodarzem będzie I Liceum Ogólnokształcące w Kołobrzegu. Życzymy Maciejowi powodzenia i zakwalifikowania się do finału VI Olimpiady Bałtyckiej w Kaliningradzie w Rosji w dniach 24-28 czerwca 2019 r. lub do finału XVI Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej, która odbędzie się w Hong Kongu w dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2019 r. Jesteśmy dumni z dokonań naszego zdolnego ucznia!

Pikniki wojskowe w regionie z okazji 20-lecia Polski w NATO

W 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO w 20 polskich miastach zorganizowane zostaną pikniki wojskowe. Jeden z nich odbędzie się w Toruniu. Swoje koszary dla zwiedzających otworzy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia przy ul. Sobieskiego. W regionie odbędzie się jeszcze jedna taka impreza – w 1 Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy przy ul. Powstańców Warszawy.

Odbędą się one w formie „otwartych koszar”, dlatego każdy zainteresowany polską armią, służbą wojskową oraz historią współpracy wojskowej w NATO będzie mógł w sobotę 9 marca (start o godzinie 11.00) swobodnie wejść na teren jednostek wojskowych. W programie przewidziano m.in prezentacje sprzętu wojskowego, pokazy wyszkolenia i musztry, spotkania z żołnierzami oraz żołnierski poczęstunek. 
Zapraszamy oczywiście również młodzież naszej szkoły!

 

Erasmus+ rozpoczęty!

Dnia 3 marca 20 osób z klasy III wraz z opiekunami wyrusza w podróż do Portugalii w celu odbycia praktyki zawodowej. Miasto Barcelos oddalone 40 km od Porto to docelowe miejsce ich zakwaterowania. Miesięczny pobyt wypełni praca w zakładach produkujących m. in. odzież i części samochodowe. Weekendy obfitować będą w wycieczki i zwiedzanie tego pięknego kraju. Zazdrościmy, życząc jednocześnie szczęśliwej podróży i miłego pobytu!

A to już fotki po przyjeździe na miejsce …

Zajęcia w FAM-ie

28 lutego uczniowie klasy II odbyli kilkugodzinne zajęcia z zawodoznawstwa w chełmińskim FAM-ie. FAM Technika Odlewnicza Sp. z o.o. jest nowoczesnym producentem odlewów ciśnieniowych ze stopu cynku (ZnAl), magnezu, aluminium oraz tworzyw sztucznych. Taka lekcja odbyta w praktyce jest elementem przygotowania do zawodu. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki produkcji i specyfiki pracy w tej branży.

 

Studniówkowe szaleństwa

Studniówka to już ostatnie chwile beztroski przed egzaminem dojrzałości. Gorączka przygotowań zaowocowała przepięknym pokazem poloneza w wykonaniu uczniów klasy IV. Gorące, pełne wzruszenia podziękowania, skierowane w stronę dyrekcji i nauczycieli rozpoczęły zabawę, która pozostanie w pamięci na długo… 

Żakinada

Tradycyjnie dzień przed studniówką uczniowie klasy IV zorganizowali żakinadę. Kolorowy korowód przebierańców przeszedł ulicami miasta, a przedstawiciel klasy odebrał klucz od Burmistrza. W odwiedzanych szkołach zabawie towarzyszyły śmiechy i żarty uczniów klas młodszych, którzy z zaangażowaniem śledzili poczynania maturzystów. Było naprawdę wesoło…

Gramy z WOŚP

Tradycją stał się już w naszej szkole udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Również w tym roku chętne wolontariuszki zbierały do puszek datki na zakup sprzętu medycznego  dla szpitali dziecięcych. Wspieramy akcję z całego serca do końca świata i o jeden dzień dłużej!