Aktualności Technikum Mundurowego Chełmno

Wycieczka przedmiotowa

Szkoła to nie tylko tradycyjne lekcje. Od czasu do czasu wyjeżdżamy też na wycieczki edukacyjne. 11 grudnia klasa II TL uzupełniała swoją wiedzę na temat wojskowości w Muzeum Artylerii w Toruniu. Zgromadzone eksponaty można było nie tylko oglądać, ale również dotykać, przymierzać, dopasowywać, a nawet podnosić. Wrażenie na uczniach zrobiło wielkie działo, którego zasięg wynosi ok. 40 km! Obejrzeli również wystawę poświęconą stuleciu odzyskania niepodległości.

Następny punkt programu wycieczki to pobyt na lodowisku, które pozwoliło na pogłębianie sprawności fizycznej. Emocje i wrażenia, szczególnie nowicjuszy, trudno opisać słowami. Młodzież kocha takie lekcje w terenie!

W szkole policyjnej

15 listopada klasa I naszego technikum odwiedziła Szkołę Policji w Pile. Policjanci poszczególnych wydziałów poruszali tematy związane m. in. z kryminalistyką, pokazali pomieszczenia szkoły oraz zaprosili na zajęcia. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak przebiega rekrutacja. Być może ktoś z naszych uczniów kiedyś skorzysta?

Wizyta w zakładzie karnym

Dnia 22 listopada uczniowie klas III i IV z profilu policyjnego udali się do Zakładu Karnego w bydgoskim Fordonie. Mieli okazję zobaczyć, jak z praktycznej strony wygląda służba więzienna. Osobiście poznali dyrektora jednostki, majora Marcina Klimczaka, który opowiadał, jak funkcjonuje zakład. Z pomocą funkcjonariuszy i wychowawców więziennych uczniowie z Chełmna przeprowadzali wizytacje w celach oraz przeszukiwania. Było to dla nich stresujące zadanie, lecz doskonale sobie z tym poradzili.

Niestety, z powodu zakazu fotografowania materiału w postaci zdjęć brak.

Nasi w Berlinie

Po raz drugi nasi uczniowie wraz z SP 1 mogli uczestniczyć w dwudniowej wycieczce do Niemiec, podczas której mieli okazję poznać największe atrakcje Berlina – tętniącego życiem miasta z niepowtarzalnymi zabytkami oraz odwiedzić Tropikalną Wyspę – jedyne w swoim rodzaju miejsce rozrywki i wypoczynku w Europie z piaszczystymi plażami, zatoczkami, lagunami.

Podczas wycieczki zwiedzili m. in. Bramę Brandenburską, wieżę telewizyjną przy Alexanderplatz ze słynną obrotową restauracją, Kościół Pamięci, Katedrę Niemiecką, Katedrę Francuską, Uniwersytet Humboldta, Dom Koncertowy Reichstag, barokowy pałac Charlottenburg – rezydencję Hohenzollernów, Berliński Potsdamer Platz, Czerwony Ratusz, Zegar Świata oraz Pomnik Pomordowanych Żydów – monument w sercu Berlina, upamiętniający Holocaust. Po raz kolejny przekonali się, że podróże kształcą.

Epopeja

Nasza szkoła stara się aktywnie uczestniczyć w kulturalnym życiu miasta, dlatego 16 listopada uczniowie wybrali się na przedstawienie pt. Epopeja  przygotowane przez Stowarzyszenie Agrafka. Tematem spektaklu był wpływ polityki na działalność kulturalną ukazany z przymrużeniem oka. Uczniowie dobrze się bawili, podziwiając jednocześnie grę aktorów.

Ku chwale Ojczyzny

Tu wszędzie jest moja ojczyzna, tu każdy kwiat do niej się przyzna,
źdźbło trawy najmniejszej podszepnie mi wiersze.
Tu wszędzie jest moja ojczyzna.

       100 lat oczekiwania na ten Wielki Dzień! I wreszcie nadszedł! Nie ma chyba Polaka, który nie czułby się tak bardzo dumny ze swojej polskości w tym niezwykłym okresie. Również w naszej szkole nie zabrakło gorącej odświętnej atmosfery. Mundury noszone z dumą przez uczniów technikum szczególnie zobowiązują do zachowania postawy patriotycznej na co dzień i od święta. Wszystkie klasy podjęły działania, aby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Pojawiły się więc okolicznościowe gazetki, dekoracje świąteczne, odbył się też konkurs z wiedzy o Polsce wzbogacony śpiewaniem piosenek patriotycznych.

9 listopada o 11.11 cała szkoła w zwartym szyku i pełnym umundurowaniu na rynku miejskim zaśpiewała wraz z innymi szkołami 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Ukoronowaniem tego dnia była wieczornica poetycko – muzyczna Barwy mojej Ojczyzny, która została przygotowana wraz z SP 1 i ChDK-iem przez naszą szkołę. O 16.30 chełmiński kinoteatr zapełnił się zaproszonymi gośćmi, młodzieżą, dziećmi i mieszkańcami miasta. Zaprezentowany program wzruszył niezmiernie widzów i zapewne wielu z nich skłonił do umocnienia silnego związku z Ojczyzną. Zachwytom i gratulacjom nie było końca. Możemy być dumni z naszych utalentowanych uczniów. 

Współczesny patriotyzm pojmujemy inaczej niż kiedyś, dlatego nie uczmy naszych dzieci, że wojna oznacza chwałę i bohaterstwo. Nauczmy je, że prawdziwą chwałą jest zapobieganie wojnie, zaś bohaterami są ludzie, którzy potrafią tego dokonać. 

 

Kwesta przed Świętem Zmarłych

27 października nasi uczniowie kwestowali  na chełmińskim cmentarzu. Zbierali do puszek pieniądze, które zostaną przeznaczone  na ratowanie nagrobków zasłużonych obywateli naszego miasta. Coroczną akcję koordynuje Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Zasłużonych Chełmnian. Z zebranych funduszy odrestaurowano już nagrobki m.in. lekarza Leona Polewskiego, proboszcza ks. Pobłockiego czy artysty – plastyka Mariana Czyżewskiego. Ponadto ufundowano na cmentarzu parafialnym symboliczny pomnik upamiętniający zasłużonych chełmnian, którzy spoczęli na innych cmentarzach. Dzięki naszemu zaangażowaniu ocalamy pamięć o potomnych, a zarazem pozostawimy ślad naszych czasów.

Żywe książki w bibliotece

26 października klasa III naszego technikum wzięła udział w czytaniu Żywych Książek organizowanym przy współudziale Stowarzyszenia Ludzie-Ludziom, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka Chełmnie.

Tym razem można było porozmawiać o uzależnieniach od alkoholu, narkotyków i nikotyny, a także o  współuzależnieniu.  Zaproszone „Książki” dzieliły się własnymi doświadczeniami, granicą nałogu i formą terapii.

Edukacja w kinie

Nauka może odbywać się nie tylko w szkole. 26 października klasy I i II uczestniczyły w Lekcji w kinie. Tym razem temat lekcji to: Lajk, hejt i globalna wioska. Jak odnaleźć się w internetowym świecie? Uczniowie podczas lekcji mogli poznać socjologiczne aspekty hejtu w Internecie, dowiedzieli się, jak zweryfikować autentyczność informacji znalezionych w Sieci, zobaczyli, jakie konsekwencje niesie ze sobą zjawisko globalnej wioski. 

Dopełnieniem wiedzy o bezwzględnym działaniu świata mediów była hiszpańska czarna komedia  Życie to jest to

Po pomoc do psychologa

Co miesiąc w naszej szkole odbywają się zajęcia realizowane w ramach Programu Wsparcia Psychologicznego i Rozwoju Kluczowych Kompetencji Uczniów Szkół Średnich BZDZ. Program zakłada wsparcie szkoły w zakresie indywidualnej pomocy psychologiczno – pedagogicznej, zajęć grupowych oraz doradztwa zawodowego dla uczniów. Opiera się na wykorzystaniu innowacyjnych i interaktywnych metod pracy z młodzieżą, m. in. metody gier diagnostyczno – stymulujących.

Przewidziane w programie działania sprzyjają wzmocnieniu współpracy między uczniami oraz rozwojowi kompetencji miękkich. Proponowane indywidualne konsultacje psychologiczne dają możliwość wsparcia uczniów w sytuacjach kryzysowych oraz  identyfikację niepokojących i niekorzystnych zmian w ich funkcjonowaniu psychicznym i społecznym. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i młodzież chętnie w nich uczestniczy.