Aktualności Technikum Mundurowego Chojnice

Do matury pozostało

Wspomnienie Drzwi Otwartych

Długo oczekiwany dzień – DRZWI OTWARTE SZKOŁY – już za nami. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu całej szkolnej społeczności oraz pomocy zaprzyjaźnionych ze Szkołą służb mundurowych udało się wszystko dopiąć na przysłowiowy ostatni guzik. Był pokaz musztry, akcja ratowania ofiary wypadku samochodowego, pokaz tresury psa policyjnego, strzelnica laserowa, ratowanie osób z zadymionego pomieszczenia. Można było zobaczyć kolekcję broni, poznać arkana pracy wojska,policji, straży pożarnej, służby więziennej… Atrakcji sporo, ludzi moc… Dzień 3 kwietnia zapisze się w naszej pamięci jako przykład tego, że w pojedynkę możemy zdziałać wiele, razem… WSZYSTKO.

GALERIA

W ubiegłą sobotę Instruktor nauczania klas o profilu policyjnym przeprowadził specjalne zajęcia dydaktyczne z uczniami klasy pierwszych Technikum Mundurowego BZDZ w Chojnicach. Spotkanie miało charakter warsztatów, podczas których zaproszony na tą okazję policyjny instruktor zaprezentował technikę i taktykę interwencji. Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom młodych ludzi, którzy swoją przyszłość planują związać z formacjami mundurowymi powołanymi do ochrony prawa i porządku publicznego, sobotniego przedpołudnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach spotkali się pierwszymi klasami o profilu policyjnym Technikum Mundurowego BZDZ w Chojnicach. W warsztatach uczestniczył aspirant sztabowy Tomasz Szczepański, który na co dzień jest instruktorem z zakresu taktyki i technik interwencyjnych oraz instruktor asp. sztab. Dariusz Piekarski. Szkolenie policyjnych instruktorów w tym zakresie jest niezwykle wymagające, jednocześnie zmusza do ogromnego wysiłku fizycznego, zaangażowania i koncentracji podczas posługiwania się bronią i innymi środkami przymusu bezpośredniego. Policjanci zwrócili uczestnikom spotkania na bardzo ważny element, jakim jest odpowiednie połączenie elementów wychowania fizycznego ze specjalnymi umiejętnościami. Wszystko to daje najkorzystniejsze efekty podczas przeprowadzanej interwencji z niebezpiecznym sprawcą. Młodzi kadeci mogli dowiedzieć się, jakie są zasady rekrutacji do służby w policji, a dzięki obecności mundurowych mogli bezpośrednio uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

Wycieczka do Zakładu Karnego w Potulicach.

28 marca uczniowie z klasy Ic, IIc i III c w ramach zajęć profilowych odbyli wycieczkę do Zakładu Karnego w Potulicach. Zajęcia miały na celu praktyczne poznanie  zadań Służby Więziennej. Tym razem odbyły się warsztaty z technik samoobrony. Najpierw odbył się pokaz funkcjonariuszy z tego zakładu karnego. Następnie sami uczniowie mogli spróbować swoich sił w tych technikach, początkowo bezpośrednio z funkcjonariuszami a następnie na sobie nawzajem, oczywiście pod kontrolą wyszkolonych w tym zakresie osób. Ponadto zobaczyli sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy tej formacji. Stosowanie niektórych sprzętów mogli również wypróbować osobiście: kajdanki na ręce, nogi i na nogi i ręce.  W kolejnej części wycieczki zaprezentowano  praktyczne umiejętności psa specjalnego w Służbie Więziennej, który okazał się być bezbłędny w odnajdywaniu narkotyków. Kolejnym elementem wycieczki był przemarsz po terenie więzienia. Można było zobaczyć ogromną halę produkcyjną gdzie pracują więźniowie. W krótkiej prelekcji przedstawiono na co więźniowie przeznaczają zarobione pieniądze. Można było również zobaczyć oddziały terapeutyczne: taki, gdzie odbywa się leczenia odwykowe z choroby alkoholowej oraz taki, gdzie przebywa specjalna grupa skazanych tzw: z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi. Uczniowie przekonali się że każdy człowiek posiada jakieś umiejętności artystyczne i właściwie ich pokierowanie pozwala na stworzenie bardzo ciekawego rękodzieła. Jak się okazuje Służba Więzienna jest formacją zróżnicowaną, gdzie swoje zainteresowania mogą realizować osoby z różnym wykształceniem i umiejętnościami.

Stop dopalaczom.

Chojnnicy policjanci wspólnie z Pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Chojnicach realizują kampanię edukacyjno-profilaktyczną przeciwko narkotykom i dopalaczom. Do katalogu profilaktycznych narzędzi włączyli poruszający spot filmowy „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. W obecności uczniów klas pierwszych Technikum Mundurowego BZDZ w Chojnicach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach przeprowadzili, kampanię profilaktyczną skierowaną przeciw narkotykom i dopalaczom. Założenia kampanii przygotowanej przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” ukierunkowane są na zwiększenia świadomości młodych ludzi o konsekwencjach zażywania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych zwanych dopalaczami. Kampania ruszyła 2 kwietnia w całym kraju pod wspólnym hasłem „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Chojniccy policjanci wraz z pracownikami stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz nauczycielami, spotkali się z młodzieżą szkolną, zaprezentowali dedykowany kampanii spot filmowy, a także przypomnieli młodzieży o odpowiedzialności prawnej, karnej oraz społecznej, stanowiących nieodzowną konsekwencję zażywania środków odurzających. Organizatorzy kampanii apelują do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

W zeszłym tygodniu klasy II o profilu policyjnym brały udział w mistrzostwach Ligi Obrony Kraju województwa pomorskiego w strzelaniu z broni pneumatycznej. Nasz uczeń Arkadiusz Minor z klasy II B w konkurencji juniorów w kategorii KPH zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy.